Koşu Tarihimiz

Atatürkçü Düşünce Derneği Alanya Şubemiz 1999 yılından itibaren Alanya Atatürk Halk Koşusu ve Yarı Maratonu organizasyonunu geleneksel olarak gerçekleştirmektedir.

1999 yılından itibaren Atatürk’ün Alanya’ ya gelişi şerefine anma etkinliği olarak Atatürk’e koşalım Atatürk’le koşalım sloganı ile halk koşusu olarak başladığımız etkinliğimiz 2000 yılından itibaren atletizm federasyonu takvimine girerek. ülkemizde Atatürk adı ile koşulan tek uzun yol koşusu olma ünvanına sahiptir.

Alanya, sahip olduğu doğal koşulları, iklimi ve turizm potansiyeli ile Batı Akdeniz’in önemli turizm merkezlerinden birisidir. 69 kilometre sahil şeridi ve bu sahildeki 150 binin üzerindeki yatak kapasitesi ile Antalya’ya gelen 8 milyon turistin yaklaşık dörtte birini kentimiz çekmekte. Alanya’da yapılan çeşitli ulusal ve uluslar arası sportif etkinlikler ve müsabakalar, kentimizde turizmi çeşitlendirmek amacıyla başlatılmıştır. Bugün gelinen noktada, yapılan uluslar arası spor etkinliklerinin, Dünya Şampiyonaları’nın birer ayağı olması ve 2013 Avrupa Triathlon Şampiyonasının şehrimizde yapılacak olması başlatılan hamlenin başarı göstergesidir.

Ülkemizin; coğrafi yapısı, iklim özelliklerinin uygunluğu, sportif etkinliklerin uygulanmasındaki geniş teknik ve altyapı yeterliliği düşünüldüğünde sınırlarımızın ötesindeki sporcuların ve organizatörlerin bu cazibe merkezlerini keşfetmelerini sağlamak için ülkemizde yapılacak olan uluslar arası spor organizasyonlarının gerek ulusal gerekse uluslar arası platformda tanıtımının arttırılması gerekmektedir. .

Atatürkçü Düşünce Derneği Alanya Şubesi, Alanya Kaymakamlığı, Alanya Belediyesi, Atletizm Federasyonu, Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO), Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Sponsorluğu ile “ATATÜRK’E KOŞALIM , ATATÜRK’LE KOŞALIM” sloganı ile Geleneksel olarak gerçekleştirilen ‘’Atatürk Yarı Maratonu ve Halk Koşusu’’, hem ülkemizin hem de Alanya’nın sportif arenada gelişimine ve Atatürk’ün spora ve sporcuya açtığı yola destek olunması amacını taşımaktadır. 

Dünyanın çeşitli ülkelerinden ve Ülkemizin çeşitli yörelerinden gelen katılımcılarla 1999 yılından bu yana Halk koşusu ve Yarı Maraton da yapı taşı haline gelen Alanya, bu organizasyonla hem kentin hem de ülkemizin tanıtımına, bu yapılırken de kent ekonomisine maksimum katkıyı sağlamayı hedeflemiştir